NMK Hamar markerte seg på Malmabanan: Seier og pallplass i regnværet i Västerås!

Helgen bød på tøffe dueller, krevende værforhold og strålende prestasjoner da en offensiv gjeng fra NMK Hamar krysset grensen for å kjøre den 5. SM-runden i crosskart på Malmabanan i Västerås.

Søta bror tok imot førerne med øsende regnvær og skikkelig bløtt føre. I Sverige kjøres det med fulle finalefelt på hele ni karter i A-, B- og C-finalene – i motsetning til de vante seks her hjemme i Norge. Med åtte tøffe konkurrenter å bryne seg på i hver finale blir marginene knappe og konkurransen beintøff, men Hamar-førerne viste for alvor at de takler både tempoet og utfordringene.

Klasse 1: Pallplass til Lucas etter rå opphenting – sterk laginnsats

I Klasse 1 stilte NMK Hamar mannsterke med fire førere: Lucas, Oliver, Michael og Alvin.

Lucas fikk en litt trøblete start på helgen med brutt løp i første omgang. Derfra og ut handlet det om ren revansjelyst. Til tross for litt teknisk smårusk underveis, klinket han til med to heatseiere og en tredjeplass i de resterende omgangene, noe som sikret femte startspor i B-finalen. Her var Lucas lynraskt med ut fra startplata, tok ledelsen og holdt den mesterlig helt inn til mål.

Dermed ventet A-finale fra spor 8 i bakerste ledd. Å starte bak åtte andre karter på en trang bane krever både kløkt og mot, men Lucas kjempet seg mesterlig fremover i feltet og krysset målstreken på en knallsterk 3. plass på pallen!

Foto: Isabell Bye

Oliver leverte en utrolig jevn og solid helg. Han mestret det sleipe underlaget på Malmabanan prikkfritt og kjørte inn til fire strake andreplasser i omgangene. Det ga direktebillett til A-finalen fra 7. spor. I et tettpakket finalefelt med ni biler fightet Oliver heroisk inn til en solid 7. plass. Med dette resultatet er han fortsatt for fullt med i medaljekampen i det svenske mesterskapet sammenlagt.

Michael fortsetter den gode progresjonen sin denne sesongen. Med en femteplass, to andreplasser og en overbevisende heatseier kvalifiserte han seg til spor 2 i første ledd i B-finalen. Starten var god, men med ni karter inn i en trang førstesving ble det dessverre for trangt om plassen. Flere karter klinket sammen, og Michael ble stående igjen. Selv om det endte med en 14. plass totalt, kan han være strålende fornøyd med farten og kjøringen gjennom hele helgen.

Alvin åpnet kruttsterkt med 2. plass i sin første omgang, før han fulgte opp med to fjerdeplasser og en tredjeplass i det krevende føret. Det kvalifiserte ham til fremste ledd i C-finalen. Også her ble det trangt da ni førere skulle kjempe om de samme meterne. Alvin ga seg aldri, kjempet hele veien og krysset målstreken som nummer 7 i C-finalen (21. plass totalt).


Klasse 3: Suveren seier til Håkon!

Foto: Håkon J. Lund Motorsport

I Klasse 3 stilte Håkon til start etter en sesong som har vært preget av litt trøbbel med karten. Nå ser det endelig ut til at feilen er funnet og løst – og det fikk han virkelig vist i Västerås!

Håkon leverte to andreplasser og to overlegne heatseiere i de innledende omgangene, noe som ga pole position og første sporvalg i selve A-finalen.

Da starten gikk var det aldri noen tvil. Håkon var først ut, satte et forrykende tempo fra første meter og opparbeidet seg raskt en solid luke. Han kunne til slutt cruise inn i ensom majestet helt frem til mål og sikre en velfortjent seier i 5. SM-runde etter fantastisk kjøring.

Vinneren selv oppsummerte helgen slik etter målgang:

«Vi tok turen til Västerås i helga for å kjøre nest siste runde i det svenske mesterskapet. Etter fire innledende omganger kvalifiserer jeg meg til 1. spor i A-finalen, og der leder jeg fra start til mål. Nå blir det en lang vei hjem, og til helga går nest siste NM-runde på Lånkebanen hos NMK Hell – det gleder vi oss skikkelig til!»


Pallsanking også i Svenska Cupen

Selv om det vanligvis er NM og SM som får mest oppmerksomhet, er det verdt å ta med at crosskart-gjengen fra NMK Hamar markerte seg kraftig i Sverige også helgen før. Under Svenska Cupen i Arvika 17. august kjørte klubben inn til hele tre pallplasser:

  • Klasse 1: Lucas kjørte inn til en sterk 2. plass, tett fulgt av Oliver som sikret 3. plassen på pallen.
  • Klasse 3: Håkon leverte også varene og sikret en flott 2. plass.

Mye motorsport i vente utover høsten

Det er et tett og innholdsrikt høstprogram som venter crosskart-gjengen fremover:

Allerede neste helg rettes blikket mot norgesmesterskapet og 5. NM-runde på legendariske Lånkebanen hos NMK Hell.

Andre helgen i september kjøres svenske cupen, men for de fleste av crosskart-utøverne er fokuset da rettet mot vårt eget klubbløp hjemme på banen.

Deretter skal det norske mesterskapet avgjøres med den store NM-finalen på Grenland 19.–20. september.

Sesongen rundes av med den store SM-finalen i Gävle 26.–27. september, hvor det blir uhyre spennende å følge NMK Hamars crosskart-førere i jakten på topplasseringer sammenlagt!

Vi gratulerer alle førerne med en kjempeinnsats i Västerås og ønsker lykke til videre i høstens mesterskap!