Rask og uredd på Landsfinalen for NextGen: Nikoline kjørte inn til 13. plass!

Lørdag 19. september gikk startskuddet for tidenes andre NextGen Landsfinale, arrangert av NMK Egersund. Hele 62 unge førere fra 28 klubber over hele landet var samlet til dyst. Blant bilsportens yngste og råeste ungdommer kjempet NMK Hamars egen Nikoline Paulsen seg helt inn til en sterk 13. plass totalt.

NextGen er en av bilsportens nyeste grener og har fått en fantastisk mottakelse. På Landsfinalen står både mestring, kjøreglede og det sosiale fellesskapet i sentrum – og helgen i Egersund bød på motorsportmagi fra første start klokken 09.00 på lørdag.

Fakta: Bilcross NextGen

  • Hvem: Rekrutteringsklasse for ungdom fra 12 til og med 15 år (fra det året man fyller 15 kan man velge mellom NextGen og Junior).
  • Bilene: Maks 1400 ccm motor. Bilene holdes tilnærmet originale med unntak av obligatoriske sikkerhetsoppgraderinger for å holde kostnadene nede.
  • Ingen bud: Klassen omfattes ikke av bilcrossens budordning – du beholder bilen din så lenge du kjører i klassen.
  • Formål: Gi ungdom en rimelig, trygg og fartsfylt inngangsbillett til bilcrossmiljøet.
Foto: Burn Racing

Bestemte seg i siste liten

NMK Hamar har et solid miljø med mange unge utøvere i NextGen, men til årets landsfinale var det Nikoline Paulsen som tok den lange turen vestover – med hele storfamilien som trofast heie- og serviceteam. Vi snakket med teamet, når de var på vei hjem og de hadde følgende å fortelle.

– Vi hadde egentlig bestemt oss tidlig i sesongen for å ikke reise, men etter hvert som det nærmet seg, ble det rett og slett for vanskelig å la være. Helgen før kjørte vi klubbløp og NextGen-festival, så da vi kom hjem ga vi bare bilen litt ekstra kjærlighet, pakket hengeren og la ut på langtur, forteller teamet på vei hjem på søndag.

Løpet markerte også et aldri så lite veiskille: Dette var Nikolines aller siste løp i NextGen-klassen.

– Forventningen var å få en god finaleavslutning, men vi visste hvor beintøft det er i toppen og at alt må klaffe om man skal helt opp.

Foto: Burn Racing

Heatseiere og tøff finalekamp

Etter to gode treningspass og sosial samling på fredag, var Nikoline tent da alvoret startet lørdag morgen. Hun er kjent for kjappe reaksjoner og eksplosive starter, og leverte stabil toppkjøring i de innledende omgangene:

  • 1. omgang: Heatseier
  • 2. omgang: 2. plass
  • 3. omgang: 2. plass
  • 4. omgang: Heatseier

Den solide kjøringen sikret henne tredjemann til å velge spor i C-finalen. Teamet tok en kalkulert sjanse:

– Vi gamblet litt og plasserte Nikoline i bakre rekke, da grusen var fryktelig løs på yttersiden. Taktikken var å ta en knallstart og smette inn på innern før andre sving. Starten satt som et skudd, og hun lå helt i hekken på de to foran inn i første sving.

Foto: Andrea Vetås

Motorsport er likevel uforutsigbart. Ned mot andre sving oppstod det klabb og babb i feltet, og Nikoline ble presset brutalt over curbsen. Dermed havnet hun bakerst og måtte hente inn forspranget.

– Det ble for langt opp til å kjempe om opprykk til B-finalen, men farten hun holdt etter avkjøringen var rett og slett imponerende!

Med 13. plass av 62 startende avslutter Nikoline NextGen-karrieren med flagget til topps

NMK Hamar gratulerer Nikoline og teamet med en kjempeinnsats og en strålende plassering!

NMK Krabyskogen til topps – vi gratulerer pallen!

Det ble levert vanvittig mye god kjøring i toppen av feltet denne helgen. Seieren i årets Landsfinale gikk til Mikkel Østvold fra NMK Krabyskogen, som kjørte inn til en imponerende førsteplass. Like bak fulgte Joachim H Askeland fra NMK Bergen på andreplass, mens arrangørklubbens egen Sondre Helland fra NMK Egersund sikret seg den siste pallplassen med en sterk tredjeplass. NMK Hamar retter en stor gratulasjon til hele seierspallen også!